Научници „Винче” на „минималцу”
Научници „Винче" на „минималцу"
У овом институту тврде да ће се 50 стручњака наћи на улици јер нема средстава за финансирање два пројекта
Министарство науке Србије још није одобрило предлоге за реализацију, као ни финансијска средства за два научно-технолошка пројекта, који се, пошто су наставак прошлогодишњих пројеката, већ раде у Институту за нуклеарне науке „Винча", Електротехничком факултету у Београду и Факултету техничких наука у Новом Саду, тврди у изјави за „Политику" др Небојша Нешковић, научни саветник и руководилац пројекта ФАМА у „Винчи". Због тога ће 50 научника спасти на „минималац" и практично се наћи на улици, па су огорчени стручњаци, међу којима је 20 доктораната, јуче упутили протестно писмо председнику Борису Тадићу, премијеру Мирку Цветковићу и заменику премијера, Ивици Дачићу. Спорни пројекти „Физика и хемија са јонским сноповима" и „Погон и одржавања ФАМЕ", за које средства нису још уплаћена, везани су за ФАМУ, нискоенергетски део акцелератора „Тесла", јединствено постројење за истраживања у науци о материјалима, које користи 12 научних група са неколико институција. Пројекти су били део Научно-технолошког програма „Винча", и уговор о његовој реализацији је потписан са Министарством науке јануара 2008, али је укинут после годину дана због најављеног формирања јавног предузећа у оквиру „Винче", па су реализатори, како кажу, остали „на сувом". ФАМА се од маја дограђује руским средствима из клириншког дуга, али она нису у кешу, већ у опреми.
– Од фебруара, сваке недеље причају исто: да ћемо почети да разговарамо о финансирању наших пројеката. Долазе и годишњи одмори... Не разговара се у јулу о пројекту који почиње да се реализује у јануару – каже Нешковић.
Ако се тим из „Винче" и са факултета „угуши", онда ни посао доградње ФАМЕ неће моћи да се изведе како је замишљен, јер неће бити новца ни за плате ни за друга средства која нису обухваћена аранжманом са Русима, тврди наш саговорник.
– Напомињем да су зараде за првих шест месеци 2009. исплаћене средствима од интерне позајмице, која се под хитно морају вратити. Влада ово не сме да дозволи, то би било први пут у историји Србије да се тако нешто деси. Показало би крајњу неодговорност државног врха. Суштина проблема је неодговоран однос. Имали смо одличне резултате, они нису имали примедби – каже наш саговорник.
Потписници писма не слажу се ни са предложеном трансформацијом „Винче" у јавно предузеће, јер би, како кажу, по свему судећи, његов једини задатак био изношење истрошеног уранијумског нуклеарног горива из винчанских реактора. У базенима Института тренутно је око 2,5 тоне овог опасног баласта, али јавно предузеће треба да се направи због дугорочног решавања нуклеарних и акцелераторских проблема, а не због посла одношења горива, категоричан је Нешковић. Поред тога, треба побољшати руковођење и „прићи послу мало озбиљније".
– Срећом, уз асистенцију Међународне агенције за атомску енергију, до краја 2010, гориво ће бити пренесено у Русију, земљу порекла. Нигде у свету не постоји научни институт на истом месту где је и одлагалиште радиоактивног отпада. Ипак, велика количина радиоактивног отпада и даље остаје у Винчи, а када би то почело да се решава, не знамо, јер то није нигде поменуто. За решавање тих проблема потребно је неколико стотина милиона евра. Ако формирате предузеће за изношење истрошеног уранијумског горива, а не планирате како ћете ово остало да урадите, значи да сте на погрешном путу. Ипак, опасност није велика, становништво не треба да буде узнемирено – тврди Нешковић.
Према његовим речима, предлог „Винче "је био да се направи дугорочни концепт решавања тих проблема и да се онда Институт трансформише у складу са тим концептом, уз очување основних истраживања.
– Предложено јавно предузеће постојало би само годину и по дана и сматрам да није одрживо и оправдано. Сигурно не би убрзало одношење горива, које је највећи еколошки проблем у Србији, а депоновано је на 12 километара од Народног позоришта. У ту фирму нико неће својевољно да уђе, јер се сви боје да ће после годину и по дана остати без посла – истиче др Нешковић.
Т. Бојковић
---------------------------------------------------------
Озрачени радник „Винче" није угрожен
Како су нам јуче рекли у Институту за нуклеарне науке „Винча", прошлог четвртка у једном од реактора у тој установи дошло је до незгоде приликом које је у нивоу безопасном по живот контаминиран неименовани радник овог института. Установа ће се тим поводом данас огласити званичним саопштењем, најављује наш извор који је желео да остане анониман.
– Такве непажње се дешавају често, а прелиминарни резултати анализа извршених у служби медицинске заштите показују да је озраченост у нивоу дозвољеном за професионалце – каже наш саговорник.
– Толикој радијацији су изложени свакодневно медицински радници који у Институту у Сремској Каменици раде на рендгену, а доза радиоактивних материја је мала – уверава нас саговорник.
Околности контаминације нису познате, али претпоставља се да се радник приликом преношења контаминираног материјала о њега нехотице очешао упркос заштитном оделу и маски.
Т. Б.
[објављено: 30/06/2009]
пошаљите коментар | погледајте коментаре (9)
Повезани текстови